Nowa publikacja z projektu "Program Pozytywnego Zdrowia"

Nowa publikacja z projektu „Program Pozytywnego Zdrowia” pt. „Prospective Associations Between Social Connectedness and Mental Health. Evidence From a Longitudinal Survey and Health Insurance Claims Data”.

Z wielką przyjemnością informujemy, iż niedawno ukazała się nowa publikacja z projektu „Program Pozytywnego Zdrowia” pt. „Prospective Associations Between Social Connectedness and Mental Health. Evidence From a Longitudinal Survey and Health Insurance Claims Data”.

Współpraca profesor Doroty Węziak-Białowolskiej (Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ) z badaczami z Harvard SHINE oraz Harvard Human Flourishing Program  zaowocowała wspólnym artykułem na temat związku między więzią społeczną (social connectedness), a zdrowiem psychicznym, opublikowanym w czasopiśmie International Journal of Public Health (impact factor 5.1).

Kierująca tym badaniem profesor Węziak-Białowolska, wraz ze współautorami [Piotr Białowolski (Harvard Human Flourishing Program i Akademia Leona Koźmińskiego), Eileen McNeely (Harvard SHINE), Matthew T. Lee (Harvard Human Flourishing Program), Ying Chen (Harvard T. H. Chan School of Public Health oraz Harvard Human Flourishing Program) and Tyler J. VanderWeele (Harvard T. H. Chan School of Public Health oraz Harvard Human Flourishing Program], zastosowała w analizach wyjątkowe podejście wykorzystujące połączenie wzdłużnych danych ankietowych z danymi administracyjnymi dotyczącymi zdrowia psychicznego. Celem projektu było zbadanie prospektywnych związków między więzią społeczną, a kliniczną diagnozą depresji i lęku. Do analizy wykorzystano dane 1209 pracowników jednej z amerykańskich firm.

Wyniki analiz wskazały, iż lepsze więzi społeczne wpływają na niższe ryzyko późniejszej diagnozy depresji i lęku w ciągu jednego roku obserwacji. Tym samym, więzi społeczne mogą być ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko depresji i lęku, a samotność powinna być postrzegana jako czynnik ryzyka depresji i lęku.

Warto podkreślić, że badania Pani Profesor, pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostały dostrzeżone i docenione za granicą. O badaniach i artykule napisała  Harvard Gazette: https://news.harvard.edu/gazette/story/newsplus/shine-paper-examines-associations-between-social-connectedness-and-mental-health/.

Zachęcamy do lektury. Publikacja dostępna jest pod linkiem: